Vardagsmagi…

Såg något fränt imorse när jag släppte ut hästarna och det fick mig att tänka på ”fairydust”

Tyvärr återger inte bilden solens spel i dagdropparna på maskrosfjunet, det såg verkligen häftigt ut ungefär som det där glittrande som Tinker Bell strör ut.

Apropå maskrosor så har jag en sats med maskrosolja på g, ska bli intressant att se hur det blir då det är första gången jag provar.

Maskros är mycket mer mångsidigt än vad man tror, det används för att lugna torr hud eller för att minska ledvärk, muskelsmärta, spänning och stress.

Nu är det ju varmt och skönt ute så nu känner man ju sig varken stel eller öm men när snålblåsten sätter in framåt hösten och man börjar få ont lite här och där ska det bli intressant att prova.

Jo och sen har jag ett boktips till er med ett öppet sinne.

🌈

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.