Alltid den här dagen varje år är det lite nostalgiskt, det är helt sjukt att det redan gått 20 år sedan Rauno Pöllänen styrde Eli Sea till seger i Stoderbyt på Jägersro.
Första och enda gången jag varit där faktiskt , men det var en häftig upplevelse, inte minst för pappa som hade lyckats föda upp en klassisk vinnare.

Tränare Lennart Mossberg.
Ägare Lennart och Inger Mossberg.
Uppfödare Lennart Eliasson
Har sagt det förut att på senare år har det ju varit många fina hästar som vunnit klassiska lopp , Red Red Red och Beau Mec som kommer från pappas stam men vid den tiden var han inte i stånd till att ta in den informationen och sen har det ju fortsatt , fina Pure Atlas är ju ett löfte 3 år som numera återfinns hos Per Nordström, finalist i E3 men det blev galopp där. Pure Atlas är ju undan Queen Cash som i sin tur är undan Elitstoet Extreme Lady. Extreme Ladys mamma Eli Lady var född 1994 , gjorde 10 starter och vann 2.
Queen Cash minns jag att jag såg vid tävling och hon var sjukt likt ett sto längre bak på mödernet , Sugar Girl.
Rätt roligt att under dagens tv-sändning fick man även se fine Beau Mec vinna Derbyt med Torbjörn Jansson.
Eli Sea kan ni se i klippet under….
https://youtube.com/watch?v=G9Inw1wOAjE&feature=share
